Przedszkole Fregata chętnie bierze udział w różnych akcjach – szczególnie charytatywnych. Na swoim koncie mamy udział m. in. w Szlachetnej Paczce oraz akcji Paczuszka dla Maluszka. Oprócz tego angażujemy się w zbiórki, np. odzieży dla dzieci z Ukrainy czy nakrętek na rzecz hospicjum.

Chętnie realizujemy również zewnętrzne, ale też własne  projekty edukacyjne, m. in. Mały Miś w świecie wielkiej literatury; Podróże po krajach anglojęzycznych; Zawód mojego rodzica, Poczytaj mi mamo/tato.

Orszak Trzech Króli

Stowarzyszenie SKWER prowadzące placówki Fregata jest współorganizatorem Orszaku Trzech Króli w Gdańsku.

Co roku bierzemy udział w Orszaku – rodzina z Fregaty w inscenizacji gra rolę Świętej Rodziny, a jeden z ojców z Fregaty wciela się w postać Króla Europy – Kacpra.

Dzieci z naszych placówek oraz rodzice i nauczyciele w pięknych przebraniach występują w orszaku jako królowie, damy dworu. Wszyscy staramy się być częścią tej wspaniałej uroczystości.

Czym jest Orszak Trzech Króli?

Bezpośrednim nawiązaniem do tradycji wystawiania jasełek ulicznych jest Orszak Trzech Króli. Jednocześnie przenosi on wydarzenia sprzed tysięcy lat we współczesność – po to, by ta najważniejsza historia w dziejach świata mogła być opowiadana wciąż na nowo. Dlatego w Orszaku wątki tradycyjne łączą się z najbardziej aktualnymi, by pokazać, że zdarzenia sprzed 2 000 lat wciąż mają znaczenie dla współczesnego człowieka. Orszak prowadzą Trzej Królowie symbolizujący trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę. Podążają na wierzchowcach, w bogatych szatach i nakryciach głowy. Ich świtę stanowią setki dzieci ubranych w kolorowe stroje świadczące o przynależności do jednego z trzech orszaków. Towarzyszą im żywe zwierzęta. Wraz z nimi idą mieszkańcy miasta – w kolorowych koronach na głowie, śpiewający kolędy. Kulminacyjnym momentem jest pokłonienie się Małemu Dzieciątku Jezus oraz Świętej Rodzinie, a później wspólne kolędowanie. Orszak przypominać ma o bogatej, polskiej tradycji jasełkowej i zachęcać przede wszystkim do wspólnego i radosnego przeżywania Święta Trzech Króli. Nawiązuje do wielobarwnych i rozśpiewanych pochodów kolędników głoszących dobrą i radosną nowinę o narodzeniu Dzieciątka Jezus.

Więcej na stronie:

www.orszak.org

Piknik Fregaty

Coroczne święto wszystkich rodzin z Fregaty. Wspólne świętowanie w czerwcu jest okazją do spotkań i długich rozmów. Pogoda i humory zawsze nam w tym dniu dopisują.

Wyprawa Ojców z Córkami

Raz do roku mamy czas tylko dla ojców i córek. Jest to inicjatywa dedykowana dziewczynkom w wieku szkolnym, ale dziewczynki z naszej przedszkolnej zerówki również mogą już wziąć w niej udział. Co roku w Boże Ciało, po rodzinnym udziale w procesji wyruszamy na podbój kolejnego Parku Narodowego. Pociągiem, autem, autobusem – jak kto woli. Śpimy trzy dni pod namiotem i poznajemy uroki naszego pięknego kraju.

Wyprawa Mam z Córkami

Także mamy mają możliwość zabrania córek na ciekawą przygodę.

Wykłady i Warsztaty dla Rodziców

Fregata oferuje rodzicom pomoc w wychowaniu dzieci poprzez ścisła współpracę między nimi a nauczycielami w ramach tutoringu rodzinnego. Staramy się również pomagać rodzicom zdobywać  coraz większe kompetencje wychowawcze i wzmacniać ich autorytet organizując wykłady, proponując lektury, kursy.

W ramach współpracy Fregata z radością przyjmuje od Rodziców oraz stwarza wiele możliwości osobistego zaangażowania się w działalność przedszkola. Wyprawy ojców z córkami, wyprawy ojców z synami, spacery z Fregatą, piknik rodzinny, bal karnawałowy – wszystko to inicjatywy rodziców, zarówno w sferze pomysłów jak i realizacji.

ChodźMY z Fregatą

To cykl spacerów dedykowany dla rodzin z Fregaty, ale nie tylko. Co miesiąc organizowany przez jedną z fregatowych rodzin. Wędrujemy po okolicznych lasach, pływamy kajakami, zażywamy kąpieli w morzu bądź w kaszubskich jeziorach. Nie straszne nam chłody i trudy długich wędrówek.

Plan wędrówek w sezonie 2022/23

• 10 września – na grzyby do Stilo
  • 8 października – idziemy do Sióstr
  • 13 listopada – podbój góry Donas